

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 472 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.6 A |
| Gate Charge | 4.9 nC |
| Drain to Source Resistance | 145 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 700 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 1103
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06778
Ext.Price$0.06778
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06778 | $0.06778 |
| 10 | $0.06053 | $0.60530 |
| 50 | $0.05405 | $2.70250 |
| 100 | $0.04792 | $4.79200 |
| 500 | $0.04249 | $21.24500 |
| 1000 | $0.04015 | $40.15000 |
| 3000 | $0.03793 | $113.79000 |
| 5000 | $0.03577 | $178.85000 |
